banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jaký byl měl nový zaměstnanec být? Co všechno si před náborem ujasnit

Čeká vás nábor nového kolegy a vy nevíte, jak na to? Bojíte se, jestli zvládnete vybrat vhodného člověka, když nemáte personalistu? Poradíme vám, čím začít.

Aktualizujte pracovní náplně

Dílčí činnosti se rychle mění. Ověřte si, co bude vlastně pracovní náplní nového zaměstnance. Třeba paní, která dosud na tomto místě pracovala, dělala ve skutečnosti něco trochu jiného, než na co jste ji kdysi přijímali. Zjistěte tedy přesně, co všechno bude mít nový zaměstnanec na starosti, a čím se bude vyznačovat jeho práce.

·      Jaké bude mít kompetence?

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

·      Jak zásadní rozhodnutí bude dělat?

·      Nabízíte rutinní nebo kreativní práci, kde se často mění podmínky?

·      S kým především bude komunikovat ve firmě? A s kým případně mimo ni?

Ujasněte si, jakého člověka hledáte

Jakmile budete mít ve výše uvedeném jasno, lépe si sami pro sebe definujete, jaký by měl být člověk, kterého hledáte, a co všechno by měl umět. Například administrativní pracovník: Jakou agendu bude mít na starosti a v jakém „papírování“ by se tedy měl vyznat? A jaké by měl mít vlastnosti? Pečlivost, zaměření na detail, odpovědnost…

V případě obchodního zástupce zase asi půjde o to najít typ, který se nestydí, snadno navazuje vztahy, dokáže upoutat pozornost, ale zároveň naslouchat potřebám zákazníků. Měl by být také zdatným, časově flexibilním řidičem?

Pojmenujte si jeho charakteristiky 

Když si dovednosti a vlastnosti nového zaměstnance pojmenujete, lépe si někoho vhodného představíte. Občas pomůže, když si hledaného člověka k někomu připodobníte, třeba: hledám podobný typ, jako je Jitka z účtárny nebo Jirka z oddělení dodávek. Nenechte se ale těmito představami příliš unést, abyste pořád byli dostatečně otevření i k lidem, kteří jako Jirka nebo Jitka tak úplně nejsou (třeba tak nevypadají po fyzické stránce), ale jinak mají ony klíčové schopnosti a vlastnosti, jež jsou potřeba.

Potřebujete hotového zaměstnance?

Většinou by všichni chtěli zaměstnávat někoho s dostatečnou praxí, jehož nebude potřeba vodit za ručičku. Jenomže takový kandidát bude požadovat větší plat. Zvažte proto, jestli se vám nevyplatí dát šanci méně zkušenému uchazeči. Ušetříte na mzdě, a navíc si ho můžete „vychovat“ podle svých potřeb. 

Hodí se k nám do týmu?

Velmi podstatná otázka. S kým z firmy bude nový zaměstnanec v kontaktu a jak moc úzce s ním bude spolupracovat? Padne si s kolegy do noty, ačkoliv je mezi nimi nemluvný morous nebo naopak neúnavný vtipálek? Jaký by měl tedy být, aby takové kolegy „ustál“ a oni jeho? Zeptat se můžete i lidí z týmu, koho by si představovali. 

Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.