banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jaké otázky by neměly u pohovoru padnout

Žijete sami, nebo máte rodinu? Jaké straně fandíte? Jste na kluky nebo na holky? Na některé otázky se vás u pohovoru nesmějí ptát. Pokud tak přesto učiní, přinášíme tipy, jak na nevhodné dotazy reagovat.

Nedovolené otázky jsou takové, u kterých hrozí, že bude kandidát na jejich základě diskriminován, tedy vyloučen z náborového procesu. Proto je zakazuje zákon. Mohou mít celou řadu podob:

·      Plánujete mít děti? Kdy? Máte malé děti?

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

·      Jste ženatý/vdaná/po rozvodu?

·      Máte nějaké zdravotní problémy?

·      Jste politicky činný, případně v jaké straně se angažujete?

·      Slyším, že máte trochu jiný přízvuk. Odkud pocházíte?

·      Jste věřící?

Tyto dotazy vedou ke zjišťování důvěrných informací, na které nemá zaměstnavatel právo, protože se samotným výkonem práce nijak nesouvisejí. Zaměstnavatel se může sice obávat, že například žena, která má doma malé dítě, s ním bude často doma, ale na základě toho ji nemůže z náboru vyřadit. Reagovat lze několika způsoby:

Jít s pravdou ven

Jednou z možností je i tak na otázky pídící se po rodinném stavu nebo třeba zemi původu odpovědět popravdě. „Pocházím ze Srbska, ale v Česku žiju a pracuju už pět let.“ Nebo: „Zakládat rodinu teď neplánuji, ale někdy v budoucnu nejspíš ano.“ Možná riskujete, že vás z náboru vyřadí. Ale může to být také naopak a zaměstnavatel ocení vaši upřímnost.

Odpovědět obecně

Jestliže jste třeba přiznali, že máte malé děti, zaměstnavatel může chtít vědět, jestli jste schopni v případě jejich nemoci zajistit hlídání nějakou jinou osobou. Opět dotaz osobního charakteru, na který nemusíte odpovídat. Ostatně pokud řeknete, že ne, jakou budete mít šanci?

V tom případě se jeví jako nejlepší varianta obecnější odpověď. Můžete například říct, že nemoci dětí jste vždycky zvládli a že v minulém zaměstnání jste neměli víc absencí než ostatní kolegové. Protože právě hrozící absence je to, na co se zaměstnavatel ve skutečnosti ptal. Stejně tak pokud se zaměstnavatel zajímá o zemi původu kandidáta, ten ho může ujistit, že všechna potřebná povolení k práci v České republice má.

Odmítnout na dotaz reagovat

Neodpovídat máte právo. Teď jde o to, jakým způsobem to uděláte. Určitě bude strategické použít sice odmítavou, ale uhlazenou odpověď. „Tato otázka je příliš soukromá a nemyslím si, že by měla souvislost s mými schopnostmi vykonávat u vás danou pozici. O kterou v každém případě velmi stojím, bavila by mě z toho a toho důvodu.“

Připravte se

Než na pohovor půjdete, rozmyslete si, jak budete na nedovolené dotazy reagovat. Jestli například manželství a děti přiznáte, ale jejich věk si necháte pro sebe. Odpovědi na osobní dotazy je dobré si připravit předem. Budete působit sebevědoměji. Pozor také na neformální konverzaci. Při ní na sebe může člověk leccos prozradit.

 

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.