banner

Zkuste vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Které benefity vám pomohou udržet zaměstnance?

Dejte lidem najevo, že si vážíte jejich práce. Nejen výše mzdy, ale také lákadlo v podobě nejrůznějších benefitů, které dostávají zaměstnanci nad rámec platu, vede k jejich větší spokojenosti. Pokud se vám nedaří udržet lidi ve firmě nebo máte problém najít nové, zvažte, zda není správný čas na zavedení benefitů a bonusů, které budou uchazeče motivovat, aby pracovali právě u vás.

Výhody, které téměř nic nestojí

Flexibilní pracovní doba

Pokud to ve vašem provozu jen trošku jde, umožněte zaměstnancům, aby do práce mohli docházet tak, jak jim to vyhovuje. Aby nebyl na pracovišti chaos, můžete se domluvit na jednom ze dvou způsobů:

  • Stanovte si počet hodin a od – do, kdy musí být zaměstnanec v práci. Časy příchodu a odchodu z práce nechte na něm. Důležité je jen to, aby během měsíce odpracoval tolik hodin, kolik má.
  • Domluvte se na zhuštěném pracovním týdnu, čímž umožníte zaměstnancům pracovat více hodin denně a méně dnů v týdnu.

Připravte se také na to, že lidé si během pandemie zvykli pracovat daleko více z domova než dřív. Pokud to jejich zaměstnání dovoluje, budou si chtít možnost práce z domova udržet. Alespoň některé dny v týdnu. Pokuste se jim vyjít vstříc.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více

Ochutnávka vlastních produktů

Vyrábíte mýdla nebo provozujete autoservis? Vítaným bonusem může být pro zaměstnance výrazná sleva na vaše produkty či služby. Tímto krokem si navíc uděláte ze svých lidí věrné zákazníky, kteří v případě spokojenosti budou šířit o firmě do okolí pozitivní reference.

Nejrozšířenější benefity

  • Poukazy, slevy, příspěvky

Mezi nejběžnější bonusy patří slevy na služby a produkty, poukazy či jiné výhody. Pokud chcete, aby s nimi byli zaměstnanci spokojeni, uděláte nejlépe, pokud je zapojíte do rozhodování o tom, jaké služby či zboží by chtěli využívat. Jedním z nejoblíbenějších je příspěvek zaměstnavatele na stravování. Také je možné domluvit se s nejbližší restaurací, zda by vám nedovážela denně teplé jídlo až na pracoviště.

Časté jsou i slevové poukázky do lékáren nebo příspěvky na nejrůznější cvičení. Zase se ale nejprve zeptejte zaměstnanců, jestli by o takové bonusy stáli a jestli by je skutečně využívali. Zejména cvičení vyžaduje od lidí dost vlastní iniciativy, které nebývají dlouhodobě schopni.

  • Peněžní prémie

Co si budeme povídat, peníze navíc potěší každého. Může to být třeba 13. plat, mimořádná peněžní prémie nebo odměna, která se odvíjí od zisku. Když budou mít zaměstnanci provizi ze zisku, pravděpodobně se tím zvýší jejich pracovní úsilí. Oblíbeným peněžním bonusem je také příspěvek na penzijní připojištění, kdy svým zaměstnancům posíláte pravidelně dohodnutou finanční částku.

Nadstandardní bonusy

  • Dovolená

Přidejte jeden nebo dva týdny dovolené navíc a rázem máte pro své zaměstnance bonus, který lidé podle průzkumů nejčastěji chtějí.

Před nedávnem dokonce začali někteří zaměstnanci svým lidem nabízet neomezenou dovolenou. Přestože neomezený počet dnů vede v mnoha představách ke sladkému nicnedělání, ukazuje se, že může fungovat docela dobře. Hodí se však pro velké zaměstnavatele, kteří mají důvěru ve své lidi.

  • Pracovní volno

Z podobného soudku je i pracovní volno označované někde za indispoziční volno nebo sick days.  Obvykle je to 3 až 5 dnů, které si zaměstnanec může vybrat v průběhu roku, když se necítí dobře. Lidé si tak nemusí brát dovolenou, když jsou indisponováni, ať už vinou nemoci nebo příliš bujarých oslav. Někteří zaměstnavatelé umožňují tyto dny volna čerpat také na nutné soukromé obchůzky po úřadech nebo nečekané události doma. Pokud se rozhodnete volno svým zaměstnancům poskytnout, záleží jen na vás, jaké podmínky si s nimi domluvíte.

Mohlo by vás zajímat
Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáte práci?

Stáhněte si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máte největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírejte z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme vaše osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.