banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Do Česka přicházejí lidé z Ukrajiny. Nebojte se je na pracovním trhu oslovit, je to příležitost i pro vás

Jak postupovat při zaměstnávání uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny, jak jim vše usnadnit a jaké papírování je k tomu potřeba?

Situace, ve které se ocitají příchozí do cizí země, není ani trochu jednoduchá. Jedním z nejdůležitějších úkolů, který je čeká, je najít si práci. A právě v tom může uprchlíkům z Ukrajiny každý z nás pomoci. 

Vyberte vhodné pozice 

Prvním krokem je vytipovat pozice, na kterých by bylo možné zaměstnat lidi bez znalosti češtiny. Zdaleka to nemusejí být jen nekvalifikované práce. Například s ajťáky, kteří jsou zvyklí komunikovat v angličtině a v programovacích jazycích, není často potřeba dorozumívat se příliš česky. Stejně mohou fungovat třeba projektoví manažeři nebo obchodníci, pokud jsou zvyklí komunikovat v mezinárodním prostředí a jejich hlavním jazykem je obvykle angličtina. 

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Přizpůsobte inzeráty 

U každé nabídky práce, kterou zveřejňujete a o níž víte, že by ji mohli vykonávat i lidé z Ukrajiny, uveďte, že k jejímu výkonu není potřeba znalost češtiny. Velmi vstřícné bude také dvojjazyčné znění inzerátu nebo alespoň uvedení některých klíčových slov v ukrajinštině. 

Abychom vám přizpůsobování inzerátů ulehčili, přidali jsme do náborové aplikace Teamio možnost napsat k pozici, že se hodí i pro lidi, kteří neumějí česky. Zájemci o práci díky tomu mnohem snáze naleznou na portálech vhodné příležitosti. 

Zvažte zkrácené úvazky 

Dále je potřeba mít na paměti, že velmi početnou skupinou lidí, kteří k nám přicházejí, jsou ženy a děti, protože muži bojují na frontě. Matky s dětmi ale bez ohledu na národnost potřebují v drtivé většině případů práci na zkrácený úvazek. Pokud to provoz u vás ve firmě dovolí, pokuste jim takové podmínky nabídnout. 

Věnujte jim péči

Ať už ale zaměstnáte kohokoliv z nově příchozích, berte v úvahu, že se ocitl v novém, neznámém prostředí a bude potřebovat větší pomoc, aby se zapracoval. Na to je dobré vyhradit si čas a instruovat i ostatní kolegy, kteří v tom mohou být velmi nápomocní. Zvýšená podpora, kterou novým zaměstnancům věnujete, jim usnadní nelehký začátek na zcela novém místě v cizí zemi. Zároveň máte díky tomu šanci získat šikovné a loajální zaměstnance, kteří budou pro vaši firmu čím dál tím větším přínosem.  

Co bude potřeba vyřídit s úřady? 

Informace týkající se povolení pracovat, které si musejí cizinci vyřídit, a postupu zaměstnavatelů při jejich zaměstnávání, naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, zejména pod tímto odkazem: informace_zamestnavatele_CZ.pdf (mpsv.cz), k dispozici je také v ukrajinštině: informace_zamestnavatele_UA.pdf (mpsv.cz) 

 




Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.