banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Děláte od nevidím do nevidím, ale nedostáváte peníze navíc? Podívejte se, na co máte nárok

Přesčasy by neměly být nic běžného, ale jen výjimečně požadovaného, a měla by za ně náležet odměna. Jaká a co dalšího o přesčasech platí?

Práci přesčas by měl zaměstnavatel nařizovat jen výjimečně, a to z vážných provozních důvodů.

Za práci konanou na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu nebo nad rámec rozvrhu pracovních směn, vám náleží mzda a příplatek.

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Ten by měl být nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Máte-li tedy průměrný výdělek 200 korun za hodinu, náleží vám za přesčasovou hodinu odměna 250 korun.

Nejde to do nekonečna

Práce přesčas má však svůj strop: nesmí u zaměstnance přesáhnout více než osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Jestliže by po vás chtěl zaměstnavatel práci přesčas nad tento rozsah, musí se s vámi na tom dohodnout.

Do uvedeného ročního limitu se však nepočítají přesčasy, za které dostal zaměstnanec náhradní volno. Na jeho poskytnutí, v rozsahu práce konané přesčas, se s vámi může zaměstnavatel dohodnout místo na příplatku. Pak za jednu odpracovanou hodinu práce přesčas dostanete jednu hodinu volna.

Toto náhradní volno musí být poskytnuto do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce přesčas či v jinak dohodnuté době. Nestane-li se, přísluší zaměstnanci příplatek.

O mzdu za vykonanou práci v době přesčasu zaměstnanec nepřijde, náhradní volno má jen za nevyplacený přesčasový příspěvek.

Jestliže zaměstnanec s náhradním volnem za přesčasy nesouhlasí, může to odmítnout a trvat na vyplacení příplatku.

Nad 150 hodin pouze po dohodě

Práci přesčas nad rozsah 150 hodin vám může zaměstnavatel zadávat jen po dohodě. I tak ale nesmí přesáhnout osm hodin týdně, ačkoliv v tomto případě limit neplatí pro každý týden zvlášť, ale počítá se jako průměr za určité období.

To může trvat nejvýš 26 po sobě jdoucích týdnů (jen v kolektivní smlouvě lze toto období prodloužit na 52 týdnů). Za celý rok tedy nesmí přesčasová práce překročit dohromady 358, (resp. 416 hodin). Ani do tohoto limitu se nezapočítávají přesčasy, za něž bylo poskytnuto náhradní volno.

Když jsou přesčasy „ve smlouvě“

Pozor na to, že když mzda sjednaná v pracovní smlouvě zahrnuje rovnou i odměnu za práci přesčas. Protože v tom případě po vás může zaměstnavatel požadovat, abyste pracovali přesčas bez nároku na příplatek nebo náhradní volno.

Ani rozsah práce přesčas sjednané ve smlouvě však nesmí přesáhnout 150 hodin za kalendářní rok. Tento limit lze překročit jen se souhlasem zaměstnance.

Jestliže je po dohodě překročen, náleží zaměstnanci za tyto přesčasové hodiny odměna navýšená opět nejméně o 25 % nebo náhradní volno.

Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.