banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Co s kandidáty, kteří často mění místo?

Přelétaví uchazeči působí podezřele a zaměstnavatelé se jich obávají. Ne vždy právem, mohou být pro firmu přínosem.

Zveřejnili jste nabídku a přišlo vám několik životopisů. V některých z nich čtete, že jejich autoři změnili v posledních dvou letech práci třikrát nebo třeba čtyřikrát. Přitom jejich zkušenosti a výčet toho, co umění, vypadá velice slibně. Člověk s takovými schopnostmi by se vám hodil. Jenže můžete důvěřovat někomu, kdo často mění práci? Sotva ho zaučíte, už se pomalu začíná rozhlížet jinde. Než kandidáta s podobně přelétavými zkušenostmi vyřadíte, rozmyslete si to. Možná se vám vyplatí ho blíže poznat.

Ptejte se na důvody

Důvodů, proč člověk mění místo, je celá řada. Třeba náplň práce neodpovídala tomu, na čem se zaměstnavatelem domluvil. Nebo se během svého působení ve firmě ani během třičtvrtě roku nikam neposunul. Anebo dostal neočekávaně hodně výhodnou nabídku, na kterou kývnul, i když místo měnil nedávno. Stane-li se něco takového někomu vícekrát za sebou, hrozí mu, že bude působit jako fluktuant. Proto je nejlepší se na důvody častějšího střídání míst zeptat. Z odpovědí se zároveň dozvíte i to, jak dotyčný řešil případné neshody v zaměstnání nebo co je pro něj v práci opravdu důležité. A podle toho lépe odhadnete, jestli by vydržel u vás ve firmě.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Zvažte, jestli mu máte co nabídnout

Zejména mladí kandidáti mají potřebu načerpávat zkušenosti, posouvat se a nedělat jednu rutinní práci stále dokola. Jestliže nedostanou to, co chtějí, příliš se nerozpakují a zkoušejí jít za lepším. Vyplyne-li to na pohovoru na povrch, je potřeba zvážit, jestli jste schopni takovému uchazeči (v případě, že se vám zamlouvá) nabídnout nějaký kariérní postup. Těžko ho můžete přijmout, nechat ho i po roce na stejné pozici se stále stejnou ne příliš zodpovědnou náplní práce a pak se chytat za hlavu, že dává výpověď. To raději přijměte někoho jiného.

Vězměte v úvahu případné výhody „přelétavců“

Střídání práce může být dílem náhody, ale také znakem určité nátury. Někomu vyhovuje klid a jistota, nerad se pouští do rizika a neznámých vod. Takový člověk ale asi nebude vymýšlet nové postupy ani ve své práci. Je na něj spoleh, ale zase se od něj nedá nic nového čekat. Možná by vedle něj někdo, kdo se nebojí trochu riskovat, jít za určitým cílem a nespokojit se jen tak s něčím, mohl dobře fungovat.

Navíc ten, kdo se nebojí měnit místo, načerpal zkušenosti ve více firmách a může některé jejich dobře fungující metody a postupy přinést k vám. Nakonec konkurenční know-how může vašemu podnikání prospět.

Navíc už si vytvořil více kontaktů, například s různými dodavateli, s nimiž v několika dosavadních firmách jednal. I to se může hodit.

Vždy je však třeba zvážit, jestli typ poněkud nestálé, ale za to dynamické osobnosti bude sedět na pozici, kterou chcete obsadit.

Pozor na nereálné představy

Při náboru buďte co nejvíce upřímní sami k sobě i k samotnému uchazeči. Vysvětlete mu, co mu můžete nabídnout a co už ne. Představy některých přelétavých kandidátů mohou být totiž nereálné, což je pravý důvod, proč mění často místo. Zkuste to během pohovoru odhadnout, ptejte se kandidáta na jeho představy a porovnávejte s realitou u vás ve firmě. Třeba zjistíte, že půjdou vaše a jeho očekávání sladit a vy získáte platného člena týmu.

Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.