banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Co pomůže přitáhnout lidi, kteří budou mít o brigádu u vás opravdu zájem?

Sezona brigád sice teprve začíná, ale šikovní lidé budou „rozebraní“ mezi prvními. Proto není důvod otálet. Jak napsat inzerát, který vytřídí motivované uchazeče, a ušetří vám tak čas?

Čím více jednoznačných informací budou kandidáti mít, tím spíše bude docházet ke shodě mezi vašimi požadavky a jejich očekáváním. Co by tedy nemělo v inzerátu chybět: 

  • O jakou práci se jedná snažte se být konkrétní: jestli je to výpomoc v obchodě – bude hlavně vzadu ve skladu, nebo spíš na place mezi zákazníky?
  • Na jak dlouho brigádníka potřebujete – chcete někoho plus mínus na léto nebo byste ho brali třeba až do konce roku?
  • Kolik hodin týdně by měl brigádník odpracovat – pokud víte i to, že by měl přijít každý den třeba na čtyři hodiny, uveďte to.
  • Nakolik je práce fyzicky náročná (nepiště ale, že se hodí pro muže, byla by to diskriminace)
  • Jakou mzdu nabízíte, případně její rozpětí.
  • Zařaďte jednu dvě přednosti, které ostatní brigády obvykle nemají – práce v centru města, možnost plánovat si směny, „parťáka“, kterými jim bude ze začátku pomáhat a zaučí je.

Na tónu záleží

Brigádníci bývají často mladí lidé, kteří si chtějí přes léto přivydělat. Pokud na ně cílíte, pište jednoduše, volte spíše neformální obraty, můžete použít i tykání. Vynechte příliš odborná slova nebo hantýrku, kterou mladí budou stěží znát.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Nepodceňte nábor

I když brigádníky hledáte většinou na pár týdnů či měsíců, je potřeba vybírat je pečlivě. Pohovor se může uskutečnit i na dálku přes obrazovku počítače, ale vyptejte se na vše potřebné a znovu vysvětlete, o co při brigádě půjde. Zdůrazněte, v čem je případně náročná – například nutnost brzkého vstávání, dlouhé směny, ale také, v čem je výhodná – viz výše: plánování směn, parťák, nebo třeba sleva na zboží.

Snažte se zjistit, kde a jak dlouho uchazeč na předchozích brigádách pracoval, co se mu na nich líbilo a co mu naopak nevyhovovalo. Podle toho nejspíš poznáte, jestli by se na vámi nabízenou práci hodil.

Na jakou smlouvu brigádníka zaměstnat?

Dohoda o provedení práce (DPP)

Pokud víte, že brigádníka využijete třeba jen na sezonu od června do září a jeho výdělek bude do 9 900 Kč, je pro vás nejlepší volbou dohoda o provedení práce. Na tuto dohodu u vás může brigádník odpracovat pouze 300 hodin ročně, ale velkou výhodou je, že zdravotní a sociální pojištění se strhává až u částek nad 10 000 Kč měsíčně.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Tato smlouva je ideální, když potřebujete zástup nebo pracovní poměr na kratší úvazek. Rozsah odpracované doby totiž nesmí překročit 20 hodin týdně. Pokud je sjednaná měsíční odměna menší než 3 499 Kč, neodvádíte ani povinné platby. U vyšších příjmů musíte za svého zaměstnance zdravotní a sociální pojištění hradit stejně jako u klasického pracovního poměru.

 

 


Mohlo by tě zajímat
Tři tipy, jak oslovit nedostatkové odborníky

Ajťáci, konstruktéři, elektromechanici, seřizovači výrobních strojů… Ti všichni se na českém pracovním trhu těžko shánějí. Máme tři tipy, jak je zaujmout a získat.

Když u vás někdo končí. Co platí a na co nezapomenout?

Ve zkušební době, dohodou, nebo na základě výpovědi. Ať už u vás končí zaměstnanec jakýmkoliv způsobem, je potřeba pohlídat několik věcí.

Jak nastavit mzdy ve firmě, aby bylo odměňování spravedlivé?

Doba není lehká a při stávající výši inflace lidé častěji žádají o přidání. Tato situace není snadná ani pro zaměstnavatele, na druhou stranu je to příležitost, jak si udělat ve mzdách pořádek.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Google Play
App Gallery
App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Google Play
App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.