banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Chtějí po vás reference? Využijte toho

Říká se: Důvěřuj, ale prověřuj. Je proto možné, že než s vámi nový zaměstnavatel podepíše pracovní smlouvu, bude po vás chtít kontakty na bývalé kolegy, kteří by mu o vás řekli více. Není třeba se bát, je to běžný postup. Zvlášť tehdy, když má o vás zaměstnavatel opravdu zájem.

Nejlíp uděláte, když si připravíte seznam referenčních kontaktů dopředu. Vytipujte si bývalé kolegy, se kterými jste dobře vycházeli. Měl by to být někdo, kdo vás vidí jako schopného pracovníka a vykreslí vás v dobrém světle. Šéf, který si na vás zasedl, vám dobrou referenci nedá. Ale kolega, jemuž jste vždy vyhověli, vás nejspíš vylíčí jako ochotného zaměstnance.

Buďte poctiví

Může se však stát, že jste z práce odešli ve zlém a nemáte nikoho, kdo by vám poskytl příznivou referenci. Nechtějte po kamarádech, aby se vydávali za vaše bývalé kolegy a pěli na vás chválu. Lež se může provalit a vy budete mít z ostudy kabát. Než si vymýšlet nebo mlžit, je lepší personalistovi situaci vysvětlit a nabídnout mu kontakty na kolegy ze svých dřívějších zaměstnání. 

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Telefon se jménem však předejte, až když o tom dotyčný bude vědět a bude s tím souhlasit. Je to proto, že telefonní číslo je citlivý údaj. Je také lepší, když referenční kontakty poskytnete až na vyžádání. Psát je do CV je předčasné. Není povinností kontakty na bývalé kolegy dávat, ale při odmítnutí riskujete, že práci získá někdo jiný. 

Na co se mohou ptát

Kromě otázek na pracovní morálku a nasazení si personalista bude nejspíš ověřovat pravdivost informací ze životopisu a toho, co se probíralo na pohovoru. Nejde o to, abyste kolegu naučili papouškovat předem připravené fráze. Má vás ale ukázat jako člověka z masa a kostí, který odvádí dobrou práci. Pravděpodobné otázky:

  1. Proč odešel/a ze zaměstnání?
  2. Jak si dokázal/a poradit v nestandardních situacích?
  3. Jak pracoval/a, když byl/a pod tlakem? 
  4. Jak plnil/a zadané úkoly?
  5. Jak vycházel/a s kolegy?
Mohlo by tě zajímat
Může se zkušební doba krátit nebo prodlužovat?

Zjistili jste po týdnu v nové práci, že vám nesedí? Díky zkušební době můžete odejít ze dne na den. Sjednává se totiž kvůli tomu, aby si obě strany ověřily, jestli jejich spolupráce bude užitečná. Může... celý článek

Jste registrováni „na úřadě“? I tak si můžete přivydělat

Z různých důvodů můžete být zrovna bez místa. Třeba zaměstnání sháníte a přihlásili jste se na úřad práce. I tak si můžete podle zákona přivydělávat. Za jakých podmínek?

Ve kterých případech odejít ve zkušebce?

Někdy člověk nastoupí do práce a pár věcí drhne. Ozvat se, snažit se domluvit, aby vše fungovalo, je na místě. Když ale hrubě neplatí, na čem jste se se zaměstnavatelem domluvili, zádrhele přecházet nelze... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak získat perfektní práci? Dostávej tipy pravidelně

Jak zaujmout firmu

Čím oslnit na pohovoru

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.