banner

Zkuste vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Základní přehled: Jaké povinnosti máte k zaměstnancům a na co mají ze zákona nárok?

Každý zaměstnavatel má vůči zaměstnancům povinnosti, ve kterých by měl mít jasno a měl by je dodržovat. Sepsali jsme ty nejběžnější situace, které vás v každodenní praxi mohou potkat. Připomeňte si, jak na ně správně reagovat.

1. Dovolená a změny pro rok 2021

Ve výpočtech a pravidlech pro dovolené se toho hodně mění. Největší změnou asi je, že od ledna 2021 se dovolená nepočítá na dny, ale na hodiny. Základní výměra dovolené zůstává stejná a vychází na 4 týdny. Nově už existuje jen jeden typ dovolené, tedy dovolená za kalendářní rok, a ruší se nárok za kalendářní měsíce. Ruší se také možnost krácení dovolené, výjimkou jsou pouze neomluvené absence.

Doporučení: Do výpočtů dovolené podle nových pravidel se raději nepouštějte rovnou sami. Přenechte je mzdovým účetním, kteří by ke změnám pro rok 2021 v dovolených měli podstoupit školení.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více

Převádění dovolené doposud bylo možné, ale zaměstnavatelé se měli snažit o to, aby si zaměstnanci co nejvíce dnů reálně vyčerpali. Nově, od ledna 2021, si mohou zaměstnanci písemně zažádat o převedení dovolené do následujícího roku, a pokud tomu nic nebrání, zaměstnavatel by měl žádosti vyhovět. Proplácení zbytkové dovolené je možné pouze v případě, že zaměstnanec ve své stávající práci končí a přechází jinam.

2. I home office by měl mít pravidla

Práci z domova zákoník detailně neupravuje. Zaměstnavatelé tak mají možnost si se zaměstnanci nastavit pravidla spolupráce na základě vlastních potřeb. Aby nezůstalo jen u slovní dohody, je možné k pravidlům práce z domova uzavřít dohodu či vyhlásit vnitřní předpis.

Ideální je kombinace obou. Vnitřní předpis je platný pro všechny zaměstnance a zaměstnavatel ho může kdykoliv jednostranně upravovat. Vnitřní předpis ale nemůže ukládat konkrétní povinnosti. Proto je dobré mít se zaměstnanci sjednané i konkrétní dohody o výkonu práce z domova.

Box nebo jiné zvýraznění v textu: Pravidla pro HO většinou upravují místo, odkud zaměstnanec může práci vykonávat, způsob zadávání, odevzdávání a kontroly práce, ale také detaily k využívání technického vybavení nebo bližší informace o tom, jak by měla probíhat práce přesčas, o svátcích apod.

3. Když zaměstnanec onemocní

Když váš kolega onemocní, jedná se o takzvanou dočasnou pracovní neschopnost. Po dobu prvních 14 dnů náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku. Zaměstnanec ale musí mít pojištění u některé ze zdravotních pojišťoven. Od 15. dne dál mu náleží nemocenská, kterou vyplácí správa sociálního zabezpečení.

V případě, že zaměstnanec potřebuje vyřídit jen jednorázové lékařské ošetření nebo kontrolu (například návštěvu zubaře), náhrada mzdy mu náleží jen po dobu nezbytně nutnou k ošetření. To znamená, že by zaměstnanec neměl jezdit k lékaři přes půl města a po cestě by rozhodně neměl vyřizovat třeba nákupy. Zaměstnavateli by měl donést i lékařské potvrzení o ošetření.

Pozor: Aby návštěva lékaře mohla být proplacená, musí jít o zdravotnické zařízení se smlouvou s pojišťovnou zaměstnance a musí být nejblíže k bydlišti nebo k pracovišti zaměstnance

4. A co když zaměstnanci onemocní dítě?

Ošetřovné je dávkou nemocenského pojištění, kterou vyplácí místně příslušná správa sociálního zabezpečení. Nárok na ošetřovné není automatický, musí být splněny zákonné podmínky a zaměstnanec musí mít zdravotní pojištění. Pro výpočet ošetřovného je zásadní denní vyměřovací základ, který se zpravidla vypočítá za předchozích 12 kalendářních měsíců.

Zaměstnanci o ošetřovné žádají prostřednictvím zaměstnavatele na speciálních tiskopisech z ePortálu ČSSZ. Zaměstnavatel je povinen žádosti svých zaměstnanců převést z písemné podoby do elektronické a aspoň ve formě prosté kopie je neprodleně předat místně příslušné správě sociálního zabezpečení. Originály žádostí musí archivovat po dobu 10 let následujících po roce, kterého se týkají.

Mohlo by vás zajímat
Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáte práci?

Stáhněte si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máte největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírejte z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme vaše osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.