banner

Zkus vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Poradna: Jak zvládnout pohovor a nástup nováčka v souladu s právem

Pracovní rozhovor i nástup nového kolegy můžete zvládnout hravě a bez zbytečných starostí. Stačí se držet pár pravidel a vyhnout se několika nepatřičným otázkám.

Tohle u pohovoru vynechte

Stejně jako u psaní inzerátu platí, že byste si měli dát pozor na diskriminační jednání a otázky. Vyhněte se narážkám na věk, rodinný stav, sexuální orientaci, zdravotní stav, politické či náboženské vyznání, státní příslušnost a podobně. Nejen že jsou tyto otázky netaktní, ale jsou dokonce za hranou zákona a hrozí za ně pokuty. Dejte si pozor také na dotazy, které se na podobné věci ptají nepřímo.


Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více

Jak se rozhodně neptat:

  • Jste vdaná?
  • Kdy plánujete založit rodinu?
  • Co si myslíte o homosexuálech?
  • A komupak jste fandil ve volbách?
  • Kdo bude s dětmi doma, když budou nemocné?
  • Vy asi nejste místní, že? Máte takový neobvyklý přízvuk...

Úkolovat kandidáty můžete, ale nepřežeňte to

Během výběrového řízení je celkem běžné, že zaměstnavatelé požadují vypracování praktického úkolu, aby si ověřili schopnosti a dovednosti kandidátů. Taková zkouška by však měla proběhnout jen v rozsahu několika minut. V žádném případě se nesmí jednat o soustavný výkon práce či neplacenou výpomoc zaměstnavateli v řádu hodin, či dokonce dní. Při nepřiměřeně dlouhé praktické zkoušce zaměstnavateli hrozí pokuta až do výše 10 milionů korun.

Na co si dát pozor při uzavření pracovní smlouvy

Připravujete kandidátovi smlouvu? Gratulujeme! Pokud jste si od něj ale vyžádali scan občanského průkazu či pasu, pouštíte se na tenký led. Pro obdržení takových dokumentů musíte mít písemný souhlas, včetně podpisu kandidáta.

Naše doporučení: Nepouštějte se do švarcsystému – ten nastává, když činnost pracovníka vykazuje znaky závislé práce, ale on ji vykonává na základě živnostenského oprávnění. Jde o nelegální praktiku, za kterou také hrozí milionové pokuty.

Myslete také na to, že pracovní poměr nevzniká v den podpisu smlouvy, ale až dnem nástupu do práce. Vznik pracovního poměru je velmi důležité datum, při kterém pro zaměstnance i zaměstnavatele vznikají jistá práva i povinnosti. Proto je důležité dobře vědět, kdy pracovní poměr vzniká.

Pravidla pro nástup do práce

Nového zaměstnance čeká vstupní lékařská prohlídka. Může ji absolvovat až po uzavření pracovní smlouvy, ale podle zákona k tomu musí dojít dřív, než pracovní poměr zaměstnance vznikne (tj. přede dnem nástupu do práce). V praxi se na to často zapomíná.

Pozor: Žádná „práce na zkoušku“! Jde o případ, kdy zaměstnanec řádně nastoupí do zaměstnání a soustavně vykonává práci, ale bez uzavřené pracovní smlouvy či dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti. Je to nelegální a zaměstnavateli za to opět hrozí pokuta až do 10 milionů korun.

Myslete také na to, že pokud pracovní smlouva neobsahuje další údaje o pracovním poměru, zaměstnance musíte nejpozději do 1 měsíce ode dne vzniku pracovního poměru písemně informovat o náplni práce, bližším označení druhu práce, délce dovolené, délce výpovědní doby, týdenní pracovní době, výši mzdy či platu, termínu výplaty a způsobu vyplacení mzdy či platu a právních a vnitřních předpisech vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci. Pokud jsou tyto údaje součástí smlouvy, administrativu pusťte z hlavy a zaměřte se na zaškolení nováčka.

Mohlo by tě zajímat
Právní novinky, které už platí. Víte o nich?

Přinášíme přehled změn v pracovněprávní oblasti, které už začaly platit a je potřeba se podle nich řídit.

Co to je sdílené místo? A jaké má výhody a nevýhody?

Máte jedno volné místo, ale hodilo by se vám zaměstnat na jednu pozici více lidí? Od loňského roku je to možné. Stačí, když se zaměstnanci s pracovní smlouvou, kteří u vás pracují na kratší úvazek, uzavřete... celý článek

Na začátku roku jsou lidé na trhu práce aktivnější. Využijte toho

Při podnikání je potřeba plánovat, ale také využít momentální situace. Pokud jde o nábor, začátek roku se nabízí jako ideální období. Lidé bývají náchylnější ke změně.

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máš v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máš největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírej z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme tvoje osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.