banner

Zkuste vyladěnou mobilní aplikaci

rating

Jak na férové přijímání nových zaměstnanců?

Férové jednání při přijímání nových lidí není jen fráze. Zaměstnavatelé jsou ze zákona povinni vyhnout se jakékoliv diskriminaci. V souvislosti s pracovními inzeráty se nejčastěji objevuje omezování kvůli věku nebo pohlaví. Šanci na získání práce u vás ale musí dostat všichni stejnou. Jak správně napsat pracovní inzerát, aby se žádný ze zájemců necítil v nevýhodě?

Nerozlišujte podle pohlaví

Nelze odmítnou ženu na práci s bagrem, když má potřebnou kvalifikaci, s odůvodněním, že slabší pohlaví na tuto práci nepřijímáte.

V práci musíte dát ženám i mužům stejnou šanci. Pro vás to znamená jediné: Pokud hledáte do firmy nového zaměstnance, musíte dát na vědomí, že hledáte osoby obou pohlaví.

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více

Dříve byly v zákoníku práce vyjmenovány práce, které ženy nesměly vykonávat. Dnes už tam takový výčet nenajdete. Do inzerátu rovnou napište, že přijmete servírku nebo číšníka. Nemůžete zveřejnit, že hledáte jen servírky.

Další přípustnou variantou je napsat, že hledáte muže i ženy. Pomoci si můžete i lomítkem nebo závorkou: hledá se kuchař(ka), kadeřník (kadeřnice).

I když budete přesvědčeni o tom, že práce by byla vhodnější pro muže, protože je třeba fyzicky náročná, nechte si tuto poznámku pro sebe. Je to čistě váš subjektivní pohled, který do náboru nepatří.

Z logiky věci se za diskriminaci nepovažuje, když se v uměleckém světě či na přehlídkách hledají představitelé konkrétního pohlaví. Bylo by divné, kdyby spodní prádlo pro ženy demonstroval muž.

Diskriminací nejsou ani rozdílné podmínky v práci, které se týkají těhotných žen a matek. Stejně tak omezení pro lidi se zdravotním postižením a osob mladších 18 let. V tomto případě se jedná o ochranu zdraví či podporu mateřství.

Vyhněte se otázkám na věk

Nemůžete odmítnou pětapadesátiletého uchazeče na pozici řidiče s odůvodněním, že jde o i fyzicky náročnou práci nevhodnou pro starší osoby.

Věk patří mezi nejčastější diskriminační důvody, se kterými se lidé obracejí na veřejného ochránce práv. Vylaďte váš pracovní inzerát tak, aby neměl nikdo důvod ke stížnostem.

Vyhněte jakékoliv zmínce o věku, třeba že „přijímáte do prodejny textilu prodavačky do 35 let.“ Nesnažte se ani zakamuflovat podmínku věku do otřepané fráze „do mladého, dynamického kolektivu hledáme“. Z formulace by totiž mohl někdo usoudit, že stojíte pouze o mladší ročníky.

Kdy je věk možné uvést? Pokud je nezbytný pro určitá povolání (např. u herců či hereček) nebo ho požaduje právní předpis. Trvat na minimálním věku 18 let můžete také:

●      u pozic, u kterých je nutná dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty (manipulace s penězi či cenným zbožím)

●      u pozic, při nichž zaměstnanci podstupují bezpečnostní rizika (např. členové ochranky, ostraha objektů)

Napadlo vás, že mladší zájemce odradíte, když podmíníte získání práce u vás třeba desetiletou praxi v oboru? Bohužel ani toto není možné. Požadavek na nepřiměřeně dlouhou praxi by byl opět vnímám jako diskriminace. Pokud v inzerátu praxi zmiňujete, uvádějte ji bez konkrétního uvedení let, případně opravdu dobře zdůvodněte, proč trváte na dlouholetých zkušenostech.

Mohlo by vás zajímat
Jak je to se zaměstnáváním cizinců?

Přemýšlíte, že zaměstnáte cizince? Poradíme vám, jak postupovat i co komu hlásit. Zaměstnávání cizinců se řídí zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, který cizince rozděluje podle toho, z jaké země pocházejí... celý článek

Dejte šanci dříve narozeným kandidátům. Vyplatí se to i do budoucna

Starší lidé často čelí jako uchazeči o zaměstnání předsudkům. Přitom mohou být pro pracovní kolektiv i celou firmu velkým přínosem. Proč je při náboru nepřehlížet?

Kvalitní zácvik zvyšuje šanci udržet si nováčky

Když úspěšně skončí nábor, člověk má často pocit, že je vyhráno. Jenže ve zkušební době může nováček zjistit, že v práci to není tak, jak si představoval, a odejít jinam. Co udělat, aby se to nestalo?... celý článek

Všechny články

Stáhněte si správnou aplikaci

Hledáte práci?

Stáhněte si aplikaci pro uchazeče.

Nyní na Google Play
App Gallery
Stáhnout v App Store

Hledáte lidi?

Stáhněte si aplikaci pro firmy.

Nyní na Google Play
Stáhnout v App Store

Jak nabrat dobré lidi? Dostávejte tipy pravidelně

Zjistěte, co jiným funguje

Přilákejte ty pravé

Max 1 e-mail týdně

Své údaje máte v bezpečí. Zobrazit více


Na Práci za rohem máte největší šanci najít si práci blízko domova a přestat dojíždět. Vybírejte z volných míst a brigád po celém Česku, třeba v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Pardubice, Zlín, Havířov, Kladno, Most, Opava a mnoha dalších.

Používáme cookies, viz Podmínky používání služeb. A také chráníme vaše osobní údaje, viz Zásady ochrany soukromí.